باشگاه کوهنوردی اژکئئهن اصفهان

تلفن: ۷۲۲۹ ۴۱۱ ۰۹۱۳

گزارش برنامه ها

گزارش برنامه صعود به قله کلونچین

قله کلونچی
سرپرست
آرش بذرافشان
تاریخ برگزاری
۵ و۶ مرداد ماه ۱۴۰۲
منطقه
زردکوه بختیاری
مربی
آرش بذرافشان
ارتفاع نقطه شروع
۲۴۵۰
ارتفاع تقریبی قله
۴۲۲۱
کل زمان پیمایش
۱۵ ساعت
مسافت از اصفهان تا نقطه شروع
۲۰۰ کیلومتر
نام روستا یا نقطه شروع
تنگ کول خدنگ زردکوه
عکس و گزارش
سارا ابرقویی – آرش بذرافشان

متن گزارش

گزارش صعود قله کلونچی از مسیر کول خدنگ :

روز نخست

طبق قرار قبلی با دو دستگاه اتومبیل سواری و تعداد ۳ نفر ساعت ۱۷ چهارشنبه ۴مردادماه از اصفهان به سمت شهرکرد رهسپار شدیم. ساعت ۲۱ پس از طی مسافت حدود ۲۰۰ کلیومتر به مبدا صعود موردنظر رسیدیم و در کنار دریاچه سد دوم زردکوه در ارتفاع ۲۴۵۰ متر با برپایی چادرها، اقدام به شب مانی نمودیم.

ساعت ۸ صبح پنج شنبه ۵ مرداد ماه پس از صرف صبحانه با کوله های سنگین کوهپیمایی را آغاز نمودیم و با گذر از کنار چادرهای عشایر وارد تنگ زیبای کول خدنگ شدیم.

مسیر کول خدنگ  

یخچال های زیبای کول خدنگ ،چشمه های جاری در مسیر و آب فراوان نشان از بارش های زمستانی پربار سال گذشته در این منطقه دارد. پس از طی مسیر از روی یخچال و پشت سر گذاشتن دره پرپیچ و خم کول خدنگ به انتهای دره میرسیم و قلل دوزرده،

 

شاه شهیدان، کلونچین و دیگر قلل بی نام در حدفاصل این سه قله نمایان می شوند.

ساعت ۱۵ در ارتفاع ۳۷۰۰متر در کنار آب جاری از یخچال های مشرف به قله شاه شهیدان اقدام به برپایی چادرها  برای شب مانی میکنیم.

 مسیر کول خدنگ قله کلونچی تصویر ۶ 

بعدازظهر آرام، غروب زیبا و شب بسیار رویایی با آسمانی پر ستاره را پشت سر میگذاریم.

روز پایانی

ساعت ۵ صبح ۶ مرداد بیدارباش و پس از آماده سازی کوله های صعود، صرف صبحانه و انجام حرکات کششی و نرمشی، ساعت ۷ صبح به سمت یال اصلی حدفاصل قله شاه شهیدان و کلونچین حرکت میکنیم. با عبور از یخچال های متعدد در حالی که ناظر قله شاه شهیدان در پشت سرمان و قله کلونچین در پیش رویمان هستیم از روی یال اصلی به سمت بام استان چهارمحال و بختیاری حرکت میکنیم.

 مسیر کول خدنگ قله کلونچی مسیر کول خدنگ قله کلونچی تصویر ۲ مسیر کول خدنگ قله کلونچی تصویر ۳ مسیر کول خدنگ قله کلونچی تصویر ۴ 

وجود شکاف ها، برف چال ها و صخره های سر به فلک کشیده در مسیر و همچنین چشم انداز زیبای یخچال های زیرین دیواره قله کلونچین بر لذت کوهپیمایی در نگین دیگر از هزاران هزار نگین زیبای زاگرس می افزاید.

بالاخره ساعت ۹:۴۵ صبح دستیابی به چکاد زیبای کلونچین محقق می‌شود.

بر فراز قله جنگل های بازفت، انتهای تنگ گینه شه،یال شرقی منتهی به قله کول خدنگ و قله کلونچین، تنگ کول خدنگ ، قلل دوزرده و شاه شهیدان،قله  چگاله و دیگر قلل اطراف آن و همچنین قله هفت‌تنان که از شاخص ترین چشم اندازهای منطقه زردکوه محسوب میشوند به وضوح نمایان هستند.

برای بازگشت مسیر شن اسکی منتهی به چال زیرین قله کلونچین را انتخاب میکنیم و با طی مسیر پاکوب و عبور از چند یخچال ساعت ۱۱:۱۵ صبح به محل کمپ میرسیم.

 قله کلونچی 

پس از خوردن یک وعده غذای مختصر و مقوی اقدام به جمع آوری وسایل و چادرها می نماییم. ساعت ۱۳ با بستن پاشنه های کوهنوردی از روی یخچال زیبای کول خدنگ به سمت تاسیسات سد دوم زردکوه رهسپار میشویم و بالاخره ساعت ۱۸ به محل پارک اتومبیل ها میرسیم.

ساعت ۱۹ پس از صرف چایی و میوه به سمت شهرکرد و اصفهان رهسپار میشویم و در نهایت ساعت ۲۳:۳۰ به اصفهان می رسیم.

اسامی شرکت کنندگان :

۱- سارا ابرقویی

۲- مجید داوری

۳- آرش بذرافشان