باشگاه کوهنوردی اژکئئهن اصفهان

تلفن: ۷۲۲۹ ۴۱۱ ۰۹۱۳

گزارش برنامه ها

قله دیـدسـری

قله دیدسری فرسدونشهر
سرپرست
محمد صباغی
تاریخ برگزاری
25 شهریور ۱۴۰۱
منطقه
فریدونشهر
مربی
محسن لچینانی
ارتفاع نقطه شروع
۲۴۷۰
ارتفاع تقریبی قله
۳۶۲۰
کل زمان پیمایش
۸ ساعت
مسافت از اصفهان تا نقطه شروع
۲۰۰ کیلومتر
نام روستا یا نقطه شروع
فریدوشنهر
عکس و گزارش
حسین دهباشی نیا

متن گزارش

شهر فریدونشهر (بام ایران) در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح آب های آزاد قرار دارد و حدود  ۶۰ الی ۷۰ درصد شهرستان فریدونشهر را کوهستان تشکیل داده است که این موضوع به دلیل قرارگیری این شهرستان در وسیع ترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس و فاز کوه‌زایی آن است.

قله دید سری به ارتفاع ثبت شده 3620 متر در شمال فریدونشهر زیبا واقع شده است. نام این قله در زبان محلی به معنای قله بلند می باشد.

گزارش برنامه: پس از اجتماع در محل مقرر، تیم در ساعت 05:00 صبح عازم فریدون شهر شد. (اعضای تیم، آقایان محمد صباغی، داوری، محمد خلیل زاده و حسین دهباشی نیا) در ساعت 07:15 به فریدون شهر رسیده و با دو نفر از هم نوردان محترم (آقایان محسن لچینانی و امید اونیکازی) در میدان استقلال ملاقات شد. پس از استراحتی کوتاه و مرور مسیر، در ساعت 7:30 صعود به سر قدمی آقای محسن لچینانی آغاز شد.

مسیر دیدسری

پس از حدود 20 دقیقه پیمایش، غار کلبیس کوبی (در زبان محلی به معنای غار بانوان) دیدن شد و تاریخچه آن توسط آقای لچینانی بازگو شد. رو بروی این غار یک پل سنگی طبیعی دیده می شد.

غار مسیر دیدسری

بعد از غار، مسیر، شیب بیشتری پیدا کرد و از مسیر دهلیز پس از حدود نیم ساعت پیمایش، یک دشت با شیب نسبتا ملایم منتهی به یال ها و گرده های با شیب بیشتر دیده می شد. تیم پس از استراحتی کوچک در محل یک چشمه به راه ادامه داد.

دیدسری

پس از عبور از دشت و در ارتفاع 3000 متری، تیم در کنار یک صخره بلند  (نزدیک به یک چاه قدیمی) جهت استراحت و صرف صبحانه مختصر توقف کرد.

استراحت مسیر دیدسری

چندی نکشید که پس از ادامه مسیر درگیری با صخره های پر شیب آغاز شد. به دلیل شیب بالای مسیر (بعضا در نقاطی بالای 60 درجه) صعود به آرامی و احتیاط انجام می شد. پس از عبور از صخره ها و استراحتی کوتاه، مسیر از کنار دهلیز به سمت شمال ادامه پیدا کرد تا تیم به تنگه منتهی به قله رسید. قابل ذکر است که به دلیل بارش های گذشته در این عرصه و پدیده فرسایش و آبرفت، درصد زیادی از مسیر ریزشی بود که نیاز به دقت و انتخاب مسیر مناسب بود.

نهایتا پس از پیمایش شیب متوسط حدود 500 متر، قله در حدود ساعت 11:30 صعود شد و پس از حدود یک ساعت استراحت، مسیر برگشت پیش گرفته شد.

دیدسری

به هنگام برگشت، سختی های گام برداری در شن اسکی مسیر رفت، تبدیل به سرعت بیشتر فرود با استفاده از همان مسیر شد، لذا ریزش های اخیر، راه دیگری جز مسیر رفت پیش پا نمی گذاشت. در انتها تیم در ساعت 15:30 به محل شروع بازگشت و اختتامیه برنامه اعلام شد.

قله دیدسری فرسدونشهر
 

زمانبندی ها به درستی اجرا شد و اعضای برنامه در سلامت کامل برنامه را به اتمام رساندند. هوای کاملا صاف و باد ملایم و خنک، زیبایی این برنامه رو دو چندان کرده بود.