باشگاه کوهنوردی اژکئئهن اصفهان

تلفن: ۷۲۲۹ ۴۱۱ ۰۹۱۳

گزارش برنامه ها

قله جوجره

فله حوحره
سرپرست
محمد صباغی
تاریخ برگزاری
۴ و ۵ تیر ۱۴۰۰
منطقه
تنگه گنگ، فریدون شهر
مربی
مژگان حسن پور
ارتفاع نقطه شروع
۲۷۰۰
ارتفاع تقریبی قله
۳۷۵۰
کل زمان پیمایش
۵ ساعت و سی دقیقه
مسافت از اصفهان تا نقطه شروع
۲۲۰ کیلومتر
نام روستا یا نقطه شروع
دره کنگ – منطقه ددرگان
عکس و گزارش
حسین دهباشی نیا

متن گزارش

قله جوجره با ارتفاع ۳۷۵۰ متر در شهرستان فریدونشهر اصفهان قرار دارد. فریدونشهر (بام ایران) در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح آب های آزاد قرار دارد و حدود  ۶۰ الی ۷۰ درصد این شهرستان  را کوهستان تشکیل داده است و این موضوع به دلیل قرار گیری این شهرستان در وسیع ترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس و فاز کوه‌زایی آن است.

رشته کوه شاهان کوه از دره وهرگان در ۴۰ کیلومتری باختر شمالی فریدون‌شهر شروع شده و رو به سوی جنوب خاوری تا دره آب میدانک، ۲۵ کیلومتری جنوب باختری فریدون‌شهر به طول حدود ۴۳ کیلومتر و عرض متوسط آن ۱۰ کیلومترمی باشد. این رشته کوه از کوههای متعددی تشکیل شده که از شرق به غرب عبارتند از: دری، دودکشان، چال روغن، شاهان‌کوه، جوجره، گورمیشان، دره غول، لاشوم، برد خیمه، چال میشان و مارک که البته در محدوده‌های شاهانکوه، گورمیشان و لاشوم تراکم زیادی از قله‌ها مشاهده می‌شود.

شمای کلی قلل فریدونشهر
قله جوجره با ارتفاع 3750 از سطح دریا، در محدوده بین قله گورشون و شاهان کوه قرار گرفته است.

شمای کلی قلل فریدونشهر

 

گزارش برنامه:
پس از اجتماع در محل مقرر و مرور مشخصات برنامه، تیم در ساعت 15:50 دقیقه عازم فریدون شهر شد. مسیر اصفهان به سمت فریدون شهر از شهر های خمینی شهر، نجف آباد، تیران و داران می گذرد. در ساعت 19:30 پس از استراحتی کوتاه در فریدون شهر و خرید برخی ملزومات، تیم به سمت محل کمپ شب مانی در نزدیکی دره گنگ رهسپار شد. در ساعت 20:40 با رسیدن به منطقه، اعضای تیم اقدام به برپایی چادر در دامنه زیبای زاگرس کردند.

 

طبیعت فریدونشهر
ساعت 05:05 دقیقه صبح، پس از جمع آوری چادر ها و قرار دادن وسایل اضافه در مینی بوس، تیم با جلو داری آقای کیوان زمانی و عقب داری آقای مسعود پورمیدانی صعود رو آغاز کرد. شیب زیاد ابتدایی مسیر باعث شد نیم ساعت پس از استارت اولین استراحت رقم بخورد. طبیعت زیبای دامنه زاگرس و نسیم ملایم و خنک آن، در تمامی مسیر صعود اجازه خستگی به افراد نمی داد. قبل از رسیدن به گردنه (به مختصات 39S 401849 3634740) ، حدود 40 دقیقه دست به سنگ، مجددا جدی بودن برنامه را به صعود کنندگان گوش زد کرد. لازم به ذکر است که به دلیل اختلاف دمای نسبتا زیاد گرم و سرد این منطقه و وجود یخچال های متعدد، بعضا پوسته سنگ ها بسیار ناپایدار است و باید در گرفتن گیره ها احتیاط لازم را به عمل آورد. در ساعت 07:50 تیم در ابتدای گردنه برای صرف صبحانه به استراحت پرداخت.
پس از عبور از گردنه و حدود نیم ساعت تراورس به سمت غرب و دور زدن یال، می توان قله را در سمت جنوب مشاهده کرد. تیم باشگاه اژکهن، در ساعت 10:30 موفق به صعود قله جوجره شد. لازم به ذکر است 12 نفر موفق به صعود قله شدند و 2 نفر به دلیل خستگی در محل گردنه تا بازگشت تیم، استقرار پیدا کردند.

 

فله حوحره
تیم در ساعت 11:45 به اقدام به فرود از قله کرد. مسیر برگشت تا گردنه مذکور مشابه به مسیر رفت، و از آن قسمت در امتداد دره به سمت شمال غرب، شمال، و سپس شمال شرق ادامه پیدا کرد. این دره در فصول سرد و حجم بالای برف به دلیل شیب بحرانی می تواند  شدیدا بهمن گیر باشد، لذا مسیر دره جهت انجام برنامه زمستان توصیه نمی شود. اعضای تیم در ساعت 15:20 دقیقه به مینی بوس رسیدند و برنامه با موفقیت انجام گردید
طبق پیش بینی های قبلی آسمانی منطقه دارای جوی کاملا پایدار و بدون باد بود. همچنین از اواسط ظهر باد ملایمی در عرصه، سختی آفتاب را بر افراد آسان نمود.