صعود به قله ی دالانکوه

مکان: تیران وکرون
تاریخ برگزاری: 1399/06/28

سر پرست: حسین کرمی

سر قدم و راهنما: کیوان زمانی  

مسئول فنی: کیوان زمانی

عقب دار: آقایان احمدرضا امیریان و محمدرضا معتمدی

مسئول محیط زیست: خانم آتنا صلواتی

تهیه گزارش: خانم نسرین نبی

تعداد نفرات شرکت کننده: 33 نفر

صعود به قله ی دالانکوه

متن گزارش:

سیمای جغرافیایی منطقه:

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه (قلل همجوار، گردنه ها، درهها و..): دالانکوه رشته کوهی است از رشته کوه های زاگرس مرکزی که خط الرأسی به طول تقریبی 60 کیلومتر دارد و واقع در غرب استان اصفهان در سه شهرستان فریدن، چادگان و تیران وکرون است و دارای قلههای متعدد و بلند می باشد که از مهمترین آنها میتوان به دامنه، بزینو، پرپر، احمدرضا و دالان اشاره کرد؛ ارتفاع بیشتر آنها بالای 3000 متر می باشد و بلندترین قله ی آن به نام دالان به ارتفاع 3636 متر است که در 9 کیلومتری خاور جنوبی شهر داران قرار دارد.

مشخصات مسیر: مسیر جنوبی که از روستای دامنه در 25 کیلومتر شرق شهرستان داران شروع می شود، مسیری تابستانه با شیبی تند است . مسیر دوم مسیر شمالی است که از روستای آنالوجه در 30 کیلومتریغرب شهر چادگان شروع می شود.


مسیر انتخابی برنامه: مسیر دامنه
پناهگاه ها: پناهگاه در فاصله بین دو شهر عسکران و دامنه و به فاصله اندکی از جاده قرار گرفته است. پناهگاه دالانکوه در دامنه ی شمالی رشته کوه دالانکوه درارتفاع حدود 2300 متری و در پای قله 3600 متری دالانکوه بنا گشته و قدیمیترین و در عین حال بزرگترین پناهگاه موجود در اصفهان است .جاده خاکی حدوداً 4 کیلومتر پناهگاه را به جاده اصلی آسفالت نجف آباد _ داران متصل می کند. درنزدیکی این پناهگاه پیست اسکی دالانکوه، مجهز به بالابر وجود دارد. این پناهگاه در سال 1351 به همت ذوب آهن اصفهان ساخته شده؛ ولی درحال حاضر ادارهی آن در اختیار هیئت کوهنوردی و اسکی استان اصفهان بوده و عمدتاً در زمستان در اختیار اسکیبازان و کوهنوردان قرار می گیرد که دارای سالن و آشپزخانه، موتوربرق و خوابگاههای مجهز به تخت و جمعاً حدود 200 مترمربع زیربنا می باشد .


وضعیت برف در زمستان و شیب ها: دالانکوه منطقه پر برفی است اما در سالهای اخیر به نسبت گذشته برف کمتری به خود میبیند. معمولا در زمستان ها ارتفاع برف به 40 الی 50 سانتی متر میرسد.
منطقه دالانکوه سابقه بهمن در سالهای گذشته را داشته است به همین دلیل لازم است هنگام صعود علی الخصوص اوخر زمستان و اوایل بهار این مسئله را در نظر گرفت .

نام نزدیک ترین شهر یا روستا: نام نزدیک ترین شهر به قله دالانکوه داران و نزدیک ترین روستا دامنه و آنالوجه است .
نزدیک ترین مراکز امدادی و درمانی: مرکز فوریتهای پزشکی داران
نوع پوشش گیاهی منطقه: گونه شاخص گیاهی این منطقه عبارتند از کما، جاشیر، بادام وحشی، انواع گون، گزانگبین، موسیر، آنقوره و ریواس .


جانوران منطقه: گونه های شاخص جانوری این منطقه نیز شامل مواردی همچون قوچ و میش، کل و بز، گورکن، کبک، تیهو، گرگ ، کاکایی ارمنی ، پرستوی دریایی ، کشیم بزرگ ، کشیم کوچک ، باکلان ، اردك سیاه کاکل می شود. البته در سال های اخیر بسیاری از اینگونه ها متاسفانه از این منطقه مهاجرت کردهاند یا منقرض شده اند .

وجه تسمیهی نام قله: از آنجایی که در بخشی از این کوه دو خط الرأس موازی وجود دارد و حد فاصل آنها فضایی شبیه دالان به وجود آورده، به دالانکوه مشهور شده است.
در ارتفاع حدود سه هزار متری قله دالانکوه بقایای آثار یک ساختمان قدیمی مشاهده شده که طبق تاریخ شفاهی موجود بر سر زبان مردم روستای انالوجه قلعهای بوده که متعلق به شاهی به نام دارابشاه می باشد و آجرهای آن در دشت چاله گاو در منطقه کوره آجر پزی که الان آثار آن موجود است پخته می شده و با خورجینهای کوچکی که بر روی بزهای در حال چریدن بسته بودهاند به قله انتقال داده شده است و هر بز دو آجر را در حال چریدن به قله حمل مینموده است. از این جهت در روستای انالوجه به قله دالانکوه قله دارابشاه نیز گفته می شود.شرح اجرای برنامه:

تیم 33 نفره ی باشگاه کوهنوردی اژکهن اصفهان، در روز 28 شهریورماه 1399 ساعت5:30 صبح طبق برنامه ی مقرر، به وسیله ی دو دستگاه مینیبوس عازم شهر داران شد. پس از توقف کوتاهی در مسیر، ساعت 8 صبح به پناهگاه رسید و بعد از صرف صبحانه، جهت گرمکردن شروع به نرمش کرد. ساعت 8:50 با پیشگامی آقای زمانی صعود از پناهگاه، یعنی ارتفاع 2497 آغاز شد. پس از 9 استراحت کوتاه در مسیر و حدود 5 ساعت پیمایش، ساعت 14 بعد از ظهر تیم در کمال سلامت موفق به فتح قله شد و پس از حدود نیم ساعت استراحت و گرفتن چند عکس یادگاری آماده ی بازگشت شد. در ادامهی مسیر بازگشت، ساعت 16:30 به آبشاری در دامنه ی کوه رسید و بنا به صلاحدید سرپرست محترم برنامه، ناهارصرف شد. ساعت 19:30 مجددا گروه حرکت کرد و سرانجام پس از مجموعا حدود 16 کیلومتر پیمایش، ساعت 19:30 به پناهگاه رسید و پس از سردکردن و تعویض لباسها به سمت اصفهان رهسپار شد.
جهت دریافت فایل GPS برنامه میتوانید با شمارهی زیر تماس حاصل فرمایید:

09133202357 آقای سینا پورخلیلینظرات کاربران (0)

برای ارسال نظر در مورد گزارش در سایت وارد شوید و یا ثبت نام کنید