صعود به قله ی دالانکوه

مکان: شهرستان تيران و كرون
تاریخ برگزاری: 1398/05/04

سر پرست: آقاي حسين كرمي

سر قدم و راهنما: آقاي حسين كرمي  

مسئول فنی: آقاي مهدي محققيان

عقب دار: آقاي مهدي محققيان

مسئول محیط زیست: خانم بهناز احساني

تهیه گزارش: خانم زهرا جعفري

تعداد نفرات شرکت کننده: 17

صعود به قله ی دالانکوه

متن گزارش:

صعود به قله ی دالانکوه

مکان: واقع در رشته کوههای زاگرس مرکزی در غرب اصفهان

تاریخ: ۹۸/۵/۴

سرپرست: آقای حسین کرمی

مسئول فنیآقای مهدی محققیان

مسئول محیط زیست: خانم بهناز احسانی

تهیه گزارش : خانم زهرا جعفری

تعداد نفرات : ۱۷ نفر

برنامه ی دالانکوه موازی برنامه ی صعود به کلونچی (زرد کوه) كه در تقويم سه ماهه تابستان ذكر شده است، برگزار شد.

منطقه حفاظت شده دالانکوه مساحتي حدود ۳۴ هزار هکتار در غرب پناهگاه حیات وحش قميشلو و جنوب شرق داران می باشد، دالانکوه رشته کوهی است از رشته­ کوه ­های زاگرس مرکزی واقع در غرب استان اصفهان، که خط الراسی به طول تقریبی 60 کیلومتر دارد و در میان شهرستان­ های داران، تیران و کرون و چادگان قرار گرفته است. این رشته کوه از دو خط­ الراس موازی از روستای چشمه احمدرضا در منطقه کرون تا پشت روستاي انالوجه تشكيل شده است كه حد فاصل آنها دشت­های وسیعی است كه فضایی شبیه دالان بوجود آورده است که بنام دالانکوه نامگذاري شده است.

قله دالانكوه به ارتفاع 3636 متر که از بلندترین قله های منطقه است در ۹ کیلومتری خاور جنوبی شهر داران قرار دارد.

شرح برنامه:

این برنامه به سرپرستی آقای حسین کرمی اجرا شد، صبح روز جمعه مورخ ۹۸/۵/۴ ساعت ۶ صبح از دروازه شیراز و ۶:۱۵ از دروازه تهران با وسیله ی نقلیه مینی بوس به سمت جاده نجف آباد حرکت کردیم، بعد از یک توقف کوتاه در مسیر ساعت ۹:۳۰ به منطقه ی مورد نظر رسیدیم، با صلاحدید سرپرست برنامه در پناهگاه حدود یک ربع برای صرف صبحانه و نرمش و گرم کردن، توقف داشتیم. ساعت ۹:۴۵ دقیقه گروه آماده ی حرکت شد و رهسپار کوهستان شد. در ساعت ۱۲:۳۰ به گوسفند سرا رسیدیم و آنجا توقف ۱۰ دقیقه ای داشتیم برای تجدید قوا. هوا گرم بود و گاهی نسیمی ما را همراهی می‌کرد، مسیر کوهپیمایی پر بود از گیاهانی مانند گون و بادام کوهی و گاهی هم مسیر صخره ای .

ساعت ۲ به ارتفاع ۳۳۰۰ رسیدیم. حدود نیم ساعت دیگر داشتیم که به قله برسیم که به صلاحدید سرپرست و ‌مسئول فنی، تعدادی از اعضای گروه بهمراه مسئول فنی در اين مكان مستقر شدند و تعدادی دیگر به همراه سرپرست برای صعود قله به مسیر خود ادامه دادند، ساعت ۳:۱۰ گروه صعود به قله با موفقیت بازگشتند و بعد از صرف ناهار و استراحت در ساعت ۳:۴۵ بعدازظهر گروه مسیر فرود و بازگشت را آغاز کرد، در ساعت ۶ به پناهگاه رسیدیم و بعد از حرکات کششی و سرد کردن، گروه به طرف مینی بوس حرکت کرد و بسمت اصفهان حركت کردیم، حدود ساعت ۹ شب به دروازه تهران رسیدیم و تعدادی از همنوردان در این مکان پیاده شدند و بقیه دروازه شیراز، با تقدیر و تشکر از سرپرست و مسئول فنی و دیگر اعضا، این صعود هم با موفقیت به پایان رسید.