صعود شبانه به قله کرکس

مکان: نطنز - روستاي كشه
تاریخ برگزاری: 1398/04/13 تا 1398/04/14

سر پرست: آقاي محمد رفيعي

سر قدم و راهنما: خانم مژگان حسن پور  

مسئول فنی: آقاي حسین فرامرزی

تهیه گزارش: آقاي پویان بهروزفر

تعداد نفرات شرکت کننده: 37

صعود شبانه به قله کرکس

متن گزارش:

کوهستان کرکس واقع در شهرستان نطنز اصفهان در نیمه شمالی رشته کوه زاگرس مرکزی ایران قرار دارد که بلند ترین قله آن 3895 متر و قله های شاهین 3800 متر، کرگز 3588 متر از معروف ترین قله های این رشته کوه هستند.

علت نامگذاری قله کرکس بخاطر وجود کرکس‌های کوچک و سیاه رنگ است که همچون باز شکاری بر فراز دامنه آن در پروازند.

 

مسیرهای صعود به قله کرکس

 مسیر جنوبی قله کرکس (روستای کشه): جاده نطنز – اصفهان، روستای طرق‌رود در 25 کیلومتری نطنز، روستای کشه در 5 کیلومتری طرق‌رود / متوسط زمان صعود از این مسیر 5 ساعت می‌باشد.

مسیر شرقی قله کرکس (روستای طامه): نطنز، روستای طامه در 4 کیلومتری غرب نطنز، باغ‌های دراش در غرب روستا، دره پاکدار در جنوب باغ‌ها / متوسط زمان صعود از این مسیر 6 الی 7 ساعت می‌باشد.

مسیر شمال‌شرقی قله کرکس (روستای اوره): جاده نطنز – کاشان، امامزاده سلطان گورآباد، روستای اوره / متوسط زمان صعود از این مسیر 7 ساعت می‌باشد.

مسیر شمال‌غربی قله کرکس (روستای بیدهند) 18 کیلومتری جاده قدیم نطنز – کاشان، پل هنجن، بعد از روستاهای هنجن، چیمه و لوجر، روستای بیدهند / متوسط زمان صعود از این مسیر 5 الی 6 ساعت می‌باشد.

رایجترین مسیر صعود به قله کرکس مسیر جنوبی از روستای کشه می‌باشد.

 

متن گزارش برنامه:

بعد از ظهر پنجشنبه 13/4/98 ساعت 17:45 از دروازه تهران به سمت جاده قدیم نطنز با دو دستگاه مینی بوس شروع به حرکت کردیم و در اواسط جاده به میدانی بر میخوریم که سمت چپ آن به روستای طرق رود می رسد، انتهای روستا به روستای دیگری به نام کشه می رسیم و به سمت تابلوی دهکده تفریحی رایان نطنز می رویم. ساعت 20:30 به دهکده رسیده و پس از معرفی و توضیح راجع به نحوه اجرای برنامه توسط سرپرست محترم آقای محمد رفیعی 10 دقیقه حرکات کششی انجام دادیم و بلافاصله شروع به حرکت در پاکوب کردیم. پس از یک ساعت پیمایش برای استراحتی 5 دقیقه ای کنار درخت های گردو که در مسیر قرار داشتند ایستادیم و حدودا ساعت 22:30 به پناهگاه کرکس رسیدیم و برای رفع خستگی و برداشتن آب از چشمه دقایقی را هم در پناهگاه مانديم. به دلیل این که بعضی از اعضای تیم برای اولین بار صعود به قله های بلند را تجربه می کردند تصمیم بر آن شد که شب را در پناهگاه استراحت کرده و صبح زود به سرپرستی آقای سینا پور خلیلی به سمت قله حرکت کنند و بقیه افراد به قصد شبمانی روی قله، همان موقع شروع به حرکت کردند. مسیر حرکت از پناهگاه تا قله با شیب تند تری همراه است. نهایتاً ساعت 2 بامداد پس از پیمودن شیب به گردنه ای رسیدیم که سمت چپ گردنه به قله منتهی می شد و حدودا 50 متر پیمایش تا قله راه بود.

شرایط جوی روی گردنه برای برپا کردن چادر ها مناسب بود. پس از استراحت در کمپ صبح روز بعد حدود ساعت 8 در حالی که تیم آقای پورخلیلی هم به ما پیوستند پس از گرفتن چند عکس یادگاری روی قله شروع به برگشت به سمت پایین کردیم. در راه برگشت مجددا استراحتی چند دقیقه ای در پناهگاه کرده و ساعت 14 به پایین کوه رسیدیم و به سمت اصفهان به راه افتادیم.